Program 12 kroków AA
Alkoholizm jest chorobą, więc potępianie uzależnionego jest zupełnie bezskuteczne i bezmyślne – to tak, jak krytykować chorego na gruźlicę za kaszel. Takie zachowanie jest nie tylko krzywdzące dla alkoholika, ale również mało konstruktywne. Podstawowymi zasadami postępowania z osobą z problemem alkoholowym są: pobudzanie do poszukiwania odpowiedniej drogi do trzeźwości, wsparcie i pełna akceptacja. W dotarciu do duchowego przebudzenia i długotrwałej trzeźwości może pomóc odpowiednio zinterpretowany tekst 12 Kroków AA – przy opracowywaniu kroków pomocni są: terapeuta uzależnień, psycholog, duchowny.
Treść Dwunastu Kroków została stworzona przez samych uzależnionych, którzy bazowali na swoich doświadczeniach, zachowaniu, próbach i błędach. Opisują oni swoją drogę przez alkoholizm, która jest wzbogacona o drogocenne, pomocne wskazówki.
Każda zasada Dwunastu Kroków jest sformułowana w taki sposób, by utwierdzić uczestnika grupy AA w przekonaniu o przynależności do niej i poczuciu wsparcia. Zbiór ten gromadzi duchowne zasady, które wprowadzone w życie mogą uwolnić od picia i pomóc cierpiącemu na alkoholizm. Celem osiągnięcia wszystkich kroków jest m.in., pełne wyzdrowienie oraz odzyskanie poczucia wartości i szczęścia.
Co to jest AA?
Anonimowi Alkoholicy to wspólnota kobiet i mężczyzn. Uczestniczą w niej wszyscy chętni, niezależnie od wieku, statusu materialnego, czy religii. Dzielą się oni między sobą swoimi doświadczeniami, nadzieją i motywacją. Spotkania te są nakierunkowane na wzajemne wsparcie i rozwiązanie wspólnego problemu.
Warunkiem przynależenia do wspólnoty jest szczera chęć skończenia z alkoholem. AA są niezwiązani z żadną działalnością polityczną, instytucją, czy sektą – jest to grupa ludzi podążająca za tą samą ideą.
Program AA jest często praktykowanym i realnym odwzorowaniem kompleksowego terapeutycznego podejścia, który został stworzony przez samych chorych. Zapoczątkował on wiele innych grup, które również polegają na „samowzajemnej psychoterapii”.
Istnieją Trzy Legaty AA:
-
ZDROWIENIE – zdrowie jako główny cel i powód obecności w AA.
-
JEDNOŚĆ – wspólnymi siłami można zrobić to, czego nie można byłoby osiągnąć samemu.
-
SŁUŻBA – pomoc innym cierpiącym na alkoholizm, pamiętanie o zasadach AA i dzielenie się nimi.
Proponowany przez AA program 12 Kroków jest tylko podpowiedzią. Przynależność do wspólnoty nie zawsze łączy się z tym programem zdrowienia.
12 kroków AA – zasady, którymi kieruje się wspólnota
-
brak rejestracji uczestników,
-
brak badań, diagnoz, porad psychiatrycznych,
-
pełna prywatność chorych w kwestiach rodzinnych, zawodowych, zdrowotnych,
-
niedostępność leczenia farmakologią,
-
ustalenie tylko realnych celów i prognoz.
Zbiór zasad zawartych w programie 12 kroków może skutecznie uwolnić chorego od obsesji picia i pomóc mu w upraniu się z problemem. Celem warsztatów jest zmotywowanie uczestników do pracy nad swoim rozwojem duchowym, co przełoży się na wiele innych aspektów ich funkcjonowania.
-
Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
-
Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowy rozsądek.
-
Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
-
Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
-
Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
-
Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
-
Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
-
Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
-
Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
-
Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
-
Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.
-
Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.1
Osoby, które dopiero wgłębiają się w proces terapeutyczny są zagubione i zdezorientowane. Poczucie winy miesza się ze szczerą chęcią uczestnictwa w programie – jest to naturalne odczucie, które warto zaakceptować i przemyśleć.
Osiągnięcie wszystkich kroków jest możliwe dzięki bezwzględnej szczerości wobec siebie i przynajmniej jednej prowadzącej terapię osoby. Program ten nie tylko uczy stronienia od alkoholu, ale również pokory, uczciwości i odwagi.
1 12 kroków i 12 tradycji, Wyd. Fundacja Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce, Warszawa 1996.