Narkomania i narkoman w oczach Pauliny
Czym jest narkomania?
Jest to patologiczne zjawisko społeczne i uzależnienie spowodowane okresowym zażywaniem substancji psychoaktywnej w postaci: leku lub innych środków uzależniających. Narkomanię określa się również chorobą duszy i emocji oraz chorobą deprywacji podstawowych potrzeb, takich jak: akceptacja, poczucie bezpieczeństwa, miłość. Podsumowując, narkomania to nałóg, polegające na zażywaniu środków chemicznych lub naturalnych w celu odurzenia.
Po czym można poznać narkomana?
Uważa się, że narkomania dotyka osoby bez względu na wiek, wykształcenie, wyznanie, czy zawód. Uzależnienie może dotknąć każdego z nas. Wśród najczęstszych przyczyn sięgania po narkotyki są: wpływ środowiska, problemy życiowe, moda, ciekawość, presja grupy rówieśniczej, brak asertywności. Oto kilka typowych zachowań narkomana:
-
Zmiana trybu życia, ubioru, znajomych
Objawy te mogą mieć inne podłoże, takie jak: problemy w pracy, szkole, depresja i wiele innych. Niepokojącym zachowaniem mogą być: nagłe opuszczanie domu, unikanie kontaktu, oddalenie się od hobby i zaniedbywanie obowiązków, niedbałość o wygląd i ubranie, zmiany w spożywanych posiłkach, zmiany codziennej rutyny (bezsenność, spanie w ciągu dnia), spadek masy ciała, rozrzutność finansowa, agresja, kradzież, narkomański slang, lęki i psychozy.
-
Zmiana zachowania
Narkotyki mogą powodować liczne i różnorakie objawy ze strony natury fizycznej i psychicznej. W zależności o danej substancji są to m.in.: wzmożona aktywność/senność, rozszerzone źrenice/lekki wytrzeszcz, słowotok/milczenie, hiperaktywność w nietypowych godzinach (np. ćwiczenia fizyczne, sprzątanie pokoju w godzinach nocnych), utrata masy ciała, płaczliwość/rozweselenie, brak koncentracji, lęki, zaburzenia świadomości.
Apteki oferują dostępne bez recepty testy wykrywające m.in. kokainę, barbiturany, heroinę, amfetaminę, THC. Miarodajny wynik jest możliwy dzięki pobraniu próbki moczu. Należy zwrócić uwagę na to, czy uzależniony nie próbuje wykonywać prób zafałszowania wyniku testu.
Czym jest współuzależnienie od narkotyków?
Bliscy osoby uzależnionej podejmują samodzielną walkę z narkomanią. Tracąc tym samym zdrowie, siłę i wiarę w wyzdrowienie osoby bliskiej. Walka ta jest stresująca i niestety z góry skazana na porażkę. Prawda jest taka, że z uzależnieniem nie należy walczyć: trzeba się w nie wgłębić, próbować zrozumieć, zaakceptować, ale do tego potrzebna jest pomoc osoby postronnej.
Gdzie szukać pomocy?
Pierwszym krokiem jest rozmowa z osobą uzależnioną i z członkami rodziny. Rozmowa ta powinna być przemyślana i przeprowadzona w sprzyjających warunkach. Warto powiadomić osobę uzależnioną o ewentualnych konsekwencjach zażywania narkotyków: problemy zdrowotne, odpowiedzialność prawna, wykluczenie społeczne.
Należy działać natychmiastowo, nawet wtedy, gdy osoba uzależniona odmawia pomocy. Uniknąć można tym samym zniszczenia zdrowia i funkcjonowania danej jednostki, a nawet uratować ją od śmierci. W tym celu należy skontaktować się z poradnią leczenia uzależnień.
Poradnia nie tylko pozwoli Ci pomóc najbliższej osobie, ale również uzyskasz informację jak radzić sobie z traumą i współuzależnieniem. Z pomocą może iść Telefon Zaufania 801 199 990, dzięki któremu dowiesz się, na czym polega narkomania i jak sobie z nią radzić.
Można również zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, psychologa lub terapeuty i móc zawalczyć o swoje godne życie, lub życie osoby najbliższej.